Rychlý kontakt
Guard Dynamics
Adresa: Hlavní třída 107
  738, 01, Frýdek-Místek
Web: www.guard-dynamics.cz
Telefon: +420 777 722 391
E-mail: info@guard-dynamics.cz
Aktuality, znalosti báze
  • AES-NI je nová sada šifrovacích instrukcí, která urychluje...
  • Spoofing - co to je, jak funguje? Spoofing je velice často využívaná technika z...
  • Phishing je typ útoku s cílem výlákat z uživatele osobní data...
  • BFU je anglická zkratka pro termín Bloody Fucking User - což je v překladu...
Úvodní strana > Firewall

Firewall

Firewall (čti fajrvol)  je počítačový program sloužící k ochraně počítačů, serverů a dalších zařízení. Takže tento Firewall pokud je kvalitní, ochrání Váš počítač před útoky nejen z internetu. V tomto článku se Vám budu snažit přiblížit tzv. personální firewally, čili ty, které se používají na pracovních stanicích, nikoliv serverech. firewallPřesnou definici slova firewall si rovněž můžete prostudovat na portále Wikipedia, ale po tom co sem se tam dočet zastávám názor, že se jedná o článek spíše pro odborníky, než pro laickou veřejnost. Drtivá většina České populace využívá firewall, který je integrovaný do operačního systému Windows, nebo firewall od společnosti AVG, který je rovněž mezi uživateli velice rozšířen. Rád bych Vás tímto uved na pravou míru a informoval Vás, že jste podlehli marketingovému tlaku a pořídili jste si něco, co nemá s firewallem ani v nejmenším nic společného. Jistě se ptáte proč. Odpověď je jednoduchá. Není nic jednoduššího, než zadat do vyhledávače google.com klíčové slovo firewall test 2013. Vyjede Vám spousta odkazů, kde se můžete dočíst o kvalitních testech firewallu, které jsou nyní na trhu. Pokusím se Vám přiblížit jaký firewall byste si měli pořídit a naopak, jaký firewall byste si neměli pořizovat vůbec.

Chcete si ověřit, jak je Váš počítač zabezpečen?

Zde si můžete stáhnout utilitu od společnosti COMODO, která je na celosvětovém trhu uznávanou autoritou v síťové bezpečnosti. Jakmile si ji stáhnete, tak ji spusťte a v tu chvíli proběhne test zabezpečení Vašeho počítače (Comodo leaktest), který odhalí nechráněná místa Vaší bezpečnosti. Jakmile test doběhne, tak se Vám zobrazí tabulka, která bude vyjadřovat zelenou barvou zabezpečené služby a červenou barvou díry v systému, pomocí kterých by se do Vašeho počítače mohl útočník nabourat. Sami po tomto testu pochopíte, že Vaše zabezpečení minimálně smrdí. Ano přesně tak smrdí.

Digitální bezpečnosti se věnuji již dlouhou dobu a za celou tu dobu jsem zjistil, že přes 98% uživatelů internetu disponuje ochranou, která je ve skutečnosti vůbec nechrání. Z těchto nechráněných uživatelů se často stávají zombie. Pojmem zombie se rozumí takový počítač, který je napaden crackerem, počítačovým virem, nebo trojským koněm a lze ho tak použít pro další počítačové útoky. V Českém internetu je spousta uživatelů, kteří věří, že produkty typu AVG antivirus, AVG firewall je ochrání a nic se jim nemůže stát. Právě tito uživatelé jsou snadným cílem pro útočníky. Jejich počítače přitom někdo tiše vykrádá, nebo je zneužívá k dalším útokům. Přesně tito uživatelé se pak diví, že jim kriminalisté českých institucí klepou na dveře. Ano jsou nevinní, ale trvá často nějakou dobu, než se tato nevina prokáže, navíc chytrý cracker za sebou vždy umí vyčistit stopy tak, aby jeho činnost na daném počítači nikdo neodhalil. Pro spojení s napadeným počítačem crackeři využívají anonymní proxy servery, které jim zaručují anonymitu na internetu. Tyto high security proxy servery, popřípadě cibulové proxy servery mají životnost několik dní a nejsou na nich vedeny žádné logy. Proto je útočník v takových případech nedohledatelný.

Nyní se ale vraťme k firewallům. Pokusím se Vám nastínit, jaké firewally jsou dle mého subjektivního názoru založeného na mnohaleté zkušenosti kvalitní a které bych naopak nikomu nedoporučoval.

- Kaspersky Internet Security
- Comodo internet security
- Online Solutions Security Suite
- Outpost Security Suite

to jsou ty kvalitnější, které disponují velice rozšířenými možnostmi nastavení, monitorování síťového provozu, nastavením pravidel a zón. Všechny tyto firewally mají k dispozici různé typy režimů ať už pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Ostatní firewally zmiňovat nebudu, protože výše zmíněné firewally patří mezi špičku a ten zbytek prostě filtruji a nezmiňuji.

Závěrem o firewallu

Spoléhejte vždy na svůj selský rozum. Není těžké sednout si k internetu a prolustrovat portály zabývající se bezpečností. Doporučuji využít zahraniční zdroje, protože ty české jsou často kopie těch zahraničních. V případě, že této problematice nerozumíte a ani rozumět nechcete, ale chcete chránit svá data a svůj počítač, tak neváhejte a kontaktujte nás. Rádi Vám nabídneme naše služby.

Tisk aktuální strany